Bardoc község a Baróti-medence északi részén terül el, az egykori Udvarhely vármegyéhez tartozó Bardocz fiúszék névadója volt. A négy településből - Bardoc, Erdőfüle, Olasztelek, Székelyszáldobos - álló község a Kormos vize mentén fekszik, a Dél-Hargita hegylábi övezetében, 510 m magasságban. Közigazgatási területe közel 18000 ha, lakossága a 2002-es népszámlálás adatai szerint 4686 fő, amelyből közel 1100 fő a roma kisebbséghez tartozik. A község lakossága túlnyomórészt református. A községközpont 7 km távolságra helyezkedik el Barót várostól és 55 km-re Sepsiszentgyörgytől.
A község híres szülöttei: Hermányi Dienes József (1699-1763) író és anekdotagyűjtő; Kolumbán Lajos (1875-1958) etnográfus; Benkő József (1740-1814) református lelkész, történész, flórakutató; Bartha Károly néptanító, és jelenleg is alkotó Kósa Bálint neves grafikusművész.
Turisztikai értékkel bírnak: a református templomok, a középkori Daniel-kastély és Bethlen-kúria Olaszteleken, az erdőfülei Boda-udvarház, a régi vashámor gépház épülete, a kopjafás temető, a védett csillagnárcisz termőhelyéül szolgáló Kankóskert, az egykori Dobó nevű település templomának és kápolnájának romjai a Csipán mezején, valamint a jelenleg vadászházként működő egykori  Ceauşescu-villa.
A község gazdag természeti értékekben és altalaj-kincsekben. Jelentős értéket képviselnek a vadállományban gazdag, kiterjedt erdőségek, a hegyi legelők és kaszálók, a halban gazdag alhavasi vízfolyások, a nagyhozamú borvízforrások és a hasznosítható ásványkincsek: lignit, vaskő, bentonit, diatomit, féldrágakövek, épületkő, kavics, homok.
A lakosság megélhetését, valamint a község gazdaságát az erdőkitermelés, fűrészárugyártás, állattenyésztés és kereskedelem biztosítja.


LEADER lehetőségei Bardoc községben
Bardoc községben a tudatosan tervezett fejlesztési elképzelések kivitelezése már a közelmúltban megkezdődött. A LEADER program támogatásával szeretnénk a következő ötleteket megvalósítani: bőhozamú ásványvízforrások jövedelmező felhasználása (palackozása), idegenforgalom fellendítése, ezen belül panziók létrehozása, illetve a profi- vagy hobbiszintű horgászat és vadászat ösztönzése. A fafaragás, szövés, díszkovácsolás, bőrérlelés továbbfejlesztése, hiszen a községben sok ember rendelkezik az ehhez szükséges kézügyességgel. Fontos célkitűzés a régi műemlékek restaurálása, a középkori  Dobó faluhelyen ma is megtalálható kápolna- és templomromok konzerválása. Hasonlóan fontos az állattenyésztés és a méhészet jövedelmezőbbé tétele, valamint a helyi termékek fejlesztése, ami a lakosság megélhetésének és az életminőség növelésének is feltétele.   A működő tánc- és színjátszó-csoportok és a civil szervezetek rendszeres programjaival a község kulturális élete várhatóan fellendül.

A bejegyzés trackback címe:

https://alutusregio.blog.hu/api/trackback/id/tr41884086

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása